Στα Ειδικά Εργαστήρια Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ), τα παιδιά με νοητική υστέρηση διάφορων βαθμών αποκτούν δεξιότητες χρήσιμες για την ένταξή τους στον κοινωνικό ιστό. Η ερευνητική ομάδα R4A (Robotics 4 All) του ΑΠΘ επισκέφθηκε το ΕΕΕΕΚ Κιλκίς και παρέδωσε το καινοτόμο σύστημα REMEDES (Reflexes Measuring Devices) που μετρά με ακρίβεια τις κινητικές επιδόσεις και τα αντανακλαστικά των μαθητών με τη χρήση οπτικοακουστικών ερεθισμάτων. Ο στόχος του REMEDES είναι η βελτίωση των δεξιοτήτων των μαθητών μέσα από ασκήσεις που εκλαμβάνονται ως παιχνίδι από τα παιδιά.

“Με μεγάλη χαρά κ τιμή υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τον Πρύτανη του Α.Π.Θ. κ. Π. Μήτκα, τους καθηγητές κ. Λ. Πέτρου και Α. Συμεωνίδη και τους ερευνητές που ολοκληρώνουν την ομάδα κ. Ε. Τσαρδούλια και Κ. Παναγιώτου, οι οποίοι φανέρωσαν κ περίτρανα απέδειξαν το Κοινωνικό Πρόσωπο του μεγαλύτερου Ελληνικού Πανεπιστημίου της χώρας μας. Η μοναδικής αξίας επίσεψη, της εξαίρετης πολυβραβευμένης ομάδας του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών, και η υποστήριξη στο έργο μας, αποτελεί μια ανεκτίμητη προσφορά. Σας ευχαριστούμε πολύ για όλα και….συνεχίζουμε, για ακόμη περισσότερα!"

Categories: News